What's New

17/06/09

「第12回 国際オーボエコンクール・東京」開催決定!   THE 12th INTERNATIONAL OBO

» 記事を読む

17/02/13

ハインツ・ホリガー オーボエ・トリオ(東京公演)の情報を追加いたしました。

» 記事を読む

16/07/15

シェレンベルガーとカメラータ・ザルツブルクの仲間たち(静岡公演)の情報を追加いたしました。

» 記事を読む

16/06/21

「第11回 国際オーボエコンクール・軽井沢」第1位[大賀賞]を受賞した 荒木 奏美 オーボエ・リサイタル(浜松公演)の情

» 記事を読む

16/01/25

「第11回 国際オーボエコンクール・軽井沢」第1位[大賀賞]を受賞した 荒木奏美 オーボエ・リサイタルの情報を追加いたし

» 記事を読む

What's New

09/06/17

  THE 12th INTERNATIONAL OBOE COMPETITION OF JAPAN 2018

» read more

03/02/16

Information about “Kanami Araki Oboe Recital -Commemor

» read more

10/10/15

FINAL RESULTS of “THE 11th INTERNATIONAL OBOE COMPETITION OF

» read more

08/10/15

The names of the contestants in the Final Round have been po

» read more

04/10/15

The names of the contestants in the Second Round have been p

» read more

Prize Winners

XI:2015 Karuizawa Ohga Hall,Nagano

  • Number of Applicants by Countries and Regions:33
  • Number of Applicants:197
  • First Stage Participants:37
  • Second Stage Participants:18
  • Final Stage Participants:5

[Prize Winners]

First Prize
[Ohga Award]
Kanami ARAKI (Japan)
[Mayor of Karuizawa Award(Audience Award)]
Second Prize Juri SCHMAHL (Germany)
Third Prize Philibert PERRINE (France)
[Best Performance of Commissioned Work Award (Toshio Hosokawa Award)]
Finalists Risa SOEJIMA (Japan)[Encouragement Award]
Mikhail ZHURAVLEV (Russia)

X:2012 Karuizawa Ohga Hall,Nagano

  • Number of Applicants by Countries and Regions:27
  • Number of Applicants:160
  • First Stage Participants:51
  • Second Stage Participants:18
  • Final Stage Participants:5

[Prize Winners]

First Prize
[Ohga Award]
Olivier STANKIEWICZ (France/ Sweden)
Second Prize Ami KANEKO (Japan)
[Encouragement Award] [Mayor of Karuizawa Award(Audience Award)]
Third Prize Nanako KONDO (Japan)
Finalists Ye-Chang JUNG (Republic of Korea)
Mikhail ZHURAVLEV (Russia)

IX:2009 Karuizawa Ohga Hall,Nagano

  • Number of Applicants by Countries and Regions:28
  • Number of Applicants:125
  • First Stage Participants:46
  • Second Stage Participants:19
  • Final Stage Participants:6

[Prize Winners]

First Prize Ivan PODYOMOV (Russia)
Viola WILMSEN (Germany)
Second Prize Philippe TONDRE (France)
Third Prize No one qualified
Finalists Nanako KONDO (Japan) [Encouragement Award]
Alexandre MEGE (France)
Miki TAKASHIMA (Japan)

VIII:2006 Karuizawa Ohga Hall,Nagano

  • Number of Applicants by Countries and Regions:23
  • Number of Applicants:148
  • First Stage Participants:52
  • Second Stage Participants:14
  • Final Stage Participants:6

[Prize Winners]

First Prize Lucas MACIAS NAVARRO (Spain) [Mozart Award]
Second Prize Nora CISMONDI (France)
Third Prize Mikhail ZHURAVLEV (Russia)
Finalists Victor AVIAT (France)
Cho EUN YOUNG (Korea) [Mozart Award]
Qing LIN (China)

VII:2003  Tsuda Hall,Tokyo

  • Number of Applicants by Countries and Regions: 22
  • Number of Applicants:115
  • First Stage Participants:50
  • Second Stage Participants:15
  • Final Stage Participants:6

[Prize Winners]

First Prize Vilem VEVELKA (Czech Republic)
Second Prize Martin FRUTIGER (Switzerland)
Domenico ORLANDO (Italy)
Third Prize Sebastian GIMENO BALBOA (Spain)
Finalists Pavel SOKOLOV (Russia)
Nicola PATRUSSI (Italy)

VI:2000 Tsuda Hall,Tokyo

  • Number of Applicants by Countries and Regions:9
  • Number of Applicants:106
  • First Stage Participants:48
  • Second Stage Participants:12
  • Final Stage Participants:6

[Prize Winners]

First Prize Alexsandre GATTET (France)
Second Prize No one qualified
Third Prize Séastien GIOT (France)
Pavel SOKOLOV (Russia)
Finalists Séastien GIEBLER (France)
Takahiro KASE [JAL Award]
Gildas PRADO (France)

V:1997 Tsuda Hall,Tokyo

  • Number of Applicants by Countries and Regions: 9
  • Number of Applicants:104
  • First Stage Participants:51
  • Second Stage Participants:15
  • Final Stage Participants:5

[Prize Winners]

First Prize No one qualified
Second Prize Yeon-Hee KWAK (Korea)
Third Prize Anne REGINE (France)
Eric SPELLER (France)
Finalists Sebastian HILDEN (Germany)
Marianne LEGENDRE (France)

IV:1994 Tsuda Hall,Tokyo

  • Number of Applicants by Countries and Regions:15
  • Number of Applicants:114
  • First Stage Participants:47
  • Second Stage Participants:15
  • Final Stage Participants:8

[Prize Winners]

First Prize Giovanni DEANGELI (Italy)
Paolo GRAZIA (Italy)
Second Prize No one qualified
Third Prize Matthias BACKER (Germany)
Finalists Helene B. DEVILLENEUVE ( France )
Isaac J. DUARTE ( Brazil )
Philippe GIORGI ( France )
Irene MUELLER ( Germany )
Igor STOROSHENKO ( Russia )

III:1991 Casals Hall,Tokyo

  • Number of Applicants by Countries and Regions:11
  • Number of Applicants:106
  • First Stage Participants:52
  • Second Stage Participants:15
  • Final Stage Participants:6

[Prize Winners]

First Prize Jérôme GUICHARD (France)
Second Prize Brigitte HORLITZ (Germany) [Mozart Award]
Third Prize Mika TAKAI
Finalists Laurent GIGNOUX (Switzerland)
Takahiro WATANABE [JAL Award]
Sebastien MARQUIS (Canada)

II:1988 Casals Hall,Tokyo

  • Number of Applicants by Countries and Regions:7
  • Number of Applicants:91
  • First Stage Participants:52
  • Second Stage Participants:15
  • Final Stage Participants:6

[Prize Winners]

First Prize No one qualified
Second Prize Alex KLEIN (Brazil)
Jacques TYS (France)
Third Prize Peter W. COOPER (U.S.A.)
Fourth Prize Antje von MOOCK (Germany)
Finalists Masahiko INOUE [Study Abroad Award]
Mika TAKAI [JAL Award]

I:1985 Japan Education Hall,Tokyo

[Prize Winners]

First Prize No one qualified
Second Prize Isao TSUJI [Japan Double-Reed Award]
Francis-Xavier BOURIN (France)
Third Prize Jean-Pierre ARNAUD (France)
Finalists Katsuhide UENO [Study Abroad Award]
Katsuya WATANABE [JAL Award]
Rie YOSHIOKA [Study Abroad Award]

PAGE TOP